ZSS Żary

Maj

KONKURS LOGOPEDYCZNY

Dnia 31.05.2012 r w naszej szkole odbył się Konkurs logopedyczny pt. „Chcę ładnie mówić”. Konkurs skierowany był dla dzieci z klas I-III oraz IV-VI i przebiegał w dwóch etapach:
I etap – konkurs plastyczny pt. „Ukryta litera”
II etap – zabawy i ćwiczenia logopedyczne

W I etapie uczniowie z klas I-III oraz IV-VI przystąpili do konkursu wykonując prace plastyczne na dowolny temat, dowolną techniką na formacie A4. Prace były niezwykle ciekawe i barwne. Dzieci ukryły w swoich rysunkach różne litery np. M,H,S,U,B,C,O,W,K,L,F.
Podczas II etapu konkursu, który odbył się w świetlicy szkolnej uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności i sprawności w zakresie mowy i funkcji poznawczych.
Bawiąc się i ucząc dzieci prezentowały się w następujących konkurencjach:

 • Śmieszne minki dla chłopca i dziewczynki
 • Zgadywanki – dobieranki obrazkowo-wyrazowe
 • Zabawy oddechowe
 • Zabawy z dźwiękiem
 • Wiersze i wierszyki
 • Zgadywanki dotykowe
 • Historyjki obrazkowe
 • Zagadki słuchowe

Nad całością przebiegu konkursu czuwało Jury, które po podsumowaniu wyników ogłosiło remis przez wielkie R.

WSZYSTKO O ZDROWIU

W dniu 23maja 2012r w Krośnie Odrzańskim odbył się Międzyszkolny Konkurs „Wszystko o zdrowiu”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 1 PdP Marta Matejkowska i Karolina Łempecka. Dziewczyny super sprawdziły się z umiejętności zasad udzielania pierwszej pomocy, wiedzy o zdrowiu i prawidłowym żywieniu. Uzyskały maksymalną ilość punktów – 33. Mamy nadzieję, że gdy będziemy w potrzebie, one natychmiast przyjdą nam z pomocą.
SERDECZNIE GRAULUJEMY!

ADA, TO NIE WYPADA. CZYLI ABC DOBREGO ZACHOWANIA

W dniu 24 maja w naszej szkole odbył się konkurs dla uczniów starszych pod tytułem „Ada, to nie wypada, czyli ABC dobrego zachowania”. W konkursie wzięło udział 7 klas wraz z wychowawcami lub opiekunami. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z zakresu dobrych manier i właściwego zachowania w różnych sytuacjach. Było wiele atrakcyjnych konkurencji, m.in. przedstawienie scenki rodzajowej o dobrym zachowaniu, konkurs na hasło grzecznościowe, nakrycie do stołu i wiele innych zabaw. Nad każą konkurencją czuwało baczne oko jury w osobach pani dyrektor Magdaleny Grucy i pani wicedyrektor Arletty Majdy. Panie miały ciężkie zadanie, bo wszyscy byli super dobrzy.
Ku zdziwieniu wszystkich i zadowoleniu najmłodszych I miejsce zdobyła klasa pani Danusi, II miejsce klasa PdP pani Basi a miejsce III przypadło w udziale klasie pana Tomka. Klasy te otrzymały Dyplomy Mistrza Dobrych Manier z cudownymi wielkimi maskotkami, pozostali uczestnicy Dyplomy za udział w wszyscy uczestnicy Kodeks grzeczności, czyli o czym każdy uczeń wiedzieć powinien i przepiękne maskotki i przybory szkolne.
Okazało się, że z naszą kulturą nie jest źle – wszyscy możemy być MISTRZAMI DOBRYCH MANIER!

GRATULUJEMY !!!

A oto nasze konkursowe hasła!

 • Gdy się pięknie zachowujesz, to sympatie wszystkich zyskujesz!
 • Kiedy dziewczynę chłopak szanuje, to od niej buziaki otrzymuje!
 • Kulturalne zachowanie to u innych dobre zadanie!
 • Dobre wychowanie to jest poprawnych słów wymawianie!
 • Jesteś dobrze wychowany-będziesz przez ludzi lubiany!
 • Słuchaj starszych mój kolego, bo dla Ciebie chcą dobrego!
 • W drzwiach pierwszeństwa chłopcy dziewczętom ustępują – miano dżentelmena zyskują!
 • Mówienie dobrych słów, to do nowych przyjaźni klucz!
 • Ciężkie torby starszym nosić pomagasz, to z Ciebie fajny facet a nie tragarz!
 • Kiedy zrobisz już coś złego, umiej przyznać się do tego!
 • Pamiętaj mały i duży - przekleństwa są dla tchórzy!!!
 • Kto pożycza a nie oddaje, ten już więcej nie dostaje!
 • Wbijcie sobie do głów-prawdziwy facet nie używa brzydkich słów!
 • Dziewczyny są sexi, fajne i cool. Nie wyzywaj ich bo sprawisz im ból!

ŻARY BIEGAJĄ

W dniu 20 maja 2012r, w niedzielę, po raz kolejny odbył się bieg „Żary biegają” w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska biega”. Uczniowie, rodzice
i nauczyciele naszej szkoły aktywnie spędzili czas biegnąc wyznaczoną trasą. Liczyła ona 3 km i przebiegała ulicami naszego miasta. Wraz ze wszystkimi biegli przedstawiciele władz miasta, innych szkół i zakładów pracy oraz liczna grupa mieszkańców Żar. Niespodzianką akcji „Żary biegają” był udział znanych sportowców, którzy specjalnie przybyli na tę imprezę. Do Żar przyjechali : Bogusław Mamiński -polski lekkoatleta, biegacz na średnich i długich dystansach, wicemistrz świata i Europy, Jacek Wszoła - polski lekkoatleta, który specjalizował się w skoku wzwyż. Dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich – w pierwszym swoim starcie w Montrealu (1976) zdobył złoty, a cztery lata później w Moskwie srebrny medal oraz Władysław Kozakiewicz - polski lekkoatleta – tyczkarz i wieloboista, mistrz olimpijski w skoku o tyczce w Moskwie z wynikiem 578 cm – Był to nowy rekord świata. W trakcie biegu każdy z uczestników otrzymał pamiątkową chustę, znaczek, słodki poczęstunek i dyplomy. Dla regeneracji sił każdy mógł zjeść wojskową grochówkę. Pogoda nam dopisała i pomimo zmęczenia wszyscy byli zachwyceni.

NA ARENIE IGRZYSK OLIMPIJSKICH

W dniach od 15.05 do 17. 05. 2012 uczennice ze szkolnego zespołu STEPERKI w składzie: Agnieszka Opanaszczuk, Daria Zawora, Marta Matejkowska, Justyna Hoppa, Elżbieta Markowska brały udział w przeglądzie artystycznym podczas XIX Lubskiego Festiwalu Artystycznego - Scena Specjalna.
Tegoroczna impreza odbyła pod hasłem: „Na arenie igrzysk olimpijskich”. W festiwalu wzięło udział 15 zespołów z 12 miast województwa lubuskiego. Podczas przeglądu różnorodnych form artystycznych w lubskiej sali widowiskowej Barka można było obejrzeć sceny niczym z prawdziwego teatru, zobaczyć różnorodne formy tańca oraz usłyszeć piosenki zagrzewające do zmagań sportowych.
Nasze dziewczyny zaprezentowały się w programie artystycznym „Ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich”. Zmysłowym, barwnym tańcem w kolorach olimpijskich kół przy dźwiękach utworu Atlanta E. Górniak uwieńczonym wniesieniem znicza olimpijskiego, dwukrotnie zachwyciły publiczność: podczas przeglądu artystycznego 15 maja oraz 17 maja podczas Festiwalowego Koncertu Galowego. Przybyła na tę część festiwalu pani dyrektor Magdalena Gruca przez cały czas trzymała za nas kciuki. Uczennice wytańczyły dyplom, ogromnego pluszowego miśka oraz drobne indywidualne upominki.
Po emocjonujących zmaganiach artystycznych na scenie uczestnicy lubskiej imprezy mogli zrelaksować się w z Miasteczku Festiwalowym zorganizowanym na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, gdzie wśród atrakcji znalazły się między innymi: warsztaty z aktorem z wrocławskiej sceny teatralnej; koralikowe warsztaty plastyczne, podczas których można było stworzyć oryginalne ukraińskie bransoletki; warsztaty ceramiczne, gdzie uczono wytwarzania najróżniejszych naczyń; warsztaty taneczne, na których cheerleaderki pokazywały kroki tańca z pomponami, stanowisko stylizacji fryzur i malowana twarzy, skąd wychodzono z oryginalnymi fryzurami i kolorowym makijażem oraz karaoke, podczas którego najodważniejsi prezentowali swoje umiejętności wokalne.
Uwieńczeniem dnia, był grill oraz wyczekiwana z niecierpliwością dyskoteka, zakończona niezwykle kolorowym pokazem sztucznych ogni.
W drugim dniu lubskiego festiwalu do wymienionych wyżej atrakcji dołączono pokazy sztuk walki: pokaz umiejętności strażackich; profesjonalne masaże, cieszące się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród dziewcząt oraz namiot kulinarny, w którym serwowano gofry, słodkości w rozmaitych kształtach a dla amatorów dobrej, wiejskiej kuchni – chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym (mniam).
Po południu, tradycyjnie już, uczestnicy imprezy w barwnym korowodzie, robiącym dużo hałasu przeszli ulicami Lubska, by spotkać się przed sceną zbudowaną na terenie SOSW, na której aktorzy z wrocławskiego teatru wystawili spektakl „Pinokio”.
Na zakończenie drugiego dnia festiwalu odbył się koncert zespołu rockowego, podczas którego zorganizowano dyskotekę. Niektórzy tak mocno poczuli rockowe dźwięki, że razem z muzykami tańczyli i śpiewali na scenie. Mimo niskiej temperatury, zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.
Udział w trzydniowym XIX Lubskim Festiwalu Artystycznym – Scena Specjalna przyniósł wszystkim niezapomniane przeżycia. Obok zmagań artystycznych pozwolił poznać nowych ludzi i miejsca, odnowić stare znajomości i nawiązać nowe przyjaźnie oraz przeżyć nowe sytuacje w sposób spontaniczny i ekspresyjny.
Dołożymy wszelkich starań, by powrócić do Lubska w następnym roku!

TYDZIEŃ PATRONA

Jak co roku nasza szkoła obchodziła tydzień patrona. Była to już 7 rocznica nadania szkole imienia Marii Grzegorzewskiej.
Uroczystości trwały od 14.05 do 18.05. 2012r. Przez cały tydzień uczniowie przypominali i utrwalali życiorys Marii Grzegorzewskiej, jej główne osiągnięcia, publikacje oraz hasła i idee, które głosiła przez całe życie.
Na zajęciach wszystkie klasy utrwalały słowa naszego hymnu szkoły ‘Nasza patronka”, w klasach pojawiły się gazetki i kąciki patrona szkoły. Ponadto nauczyciele przybliżali uczniom etapy założenia przez Marię Grzegorzewską Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie (1922r), która to placówka wykształciła i nadal kształci naszych pedagogów specjalnych. Możemy się pochwalić, że też nasi niektórzy nauczyciele ukończyli te wyższą uczelnię.
Uczniowie oglądnęli też prezentację multimedialną „Maria Grzegorzewska – uczona o złotym sercu, kreatorka pedagogiki specjalnej w Polsce”
W tym roku organizatorzy przybliżyli wszystkim jedną z najbardziej znanych publikacji Marii Grzegorzewskiej a mianowicie „Listy do młodego nauczyciela”.
Właśnie fragmenty tych listów, w dniu 17.05.2012r, w ramach akcji ‘ Cała Polska czyta dzieciom” nasi nauczyciele czytali uczniom.
Zakończenie Tygodnia Patrona nastąpiło 18 maja. Pani dyrektor Magdalena Gruca podsumowała pracę uczniów w tym czasie oraz po raz kolejny w skrócie przybliżyła sylwetkę Marii Grzegorzewskiej.
Po wystąpieniu Pani dyrektor uczniowie wraz z nauczycielami wyszli przed budynek szkoły i pod tablicą pamiątkową harcerze złożyli kwiaty.
Cała szkoła odśpiewała hymn szkoły „Nasza Patronka”.

 

APEL - KONSTYTUCJA 3 MAJA

W dniu 27 kwietnia 2012r.w świetlicy szkolnej odbył się uroczysty apel z okazji 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły rozpoczął się odśpiewaniem Hymnu państwowego i miał bardzo uroczysty charakter. Wszyscy występujący byli ubrani galowo co podkreślało ważność tego wydarzenia. Starsi uczniowie w krótkich tekstach zapoznali swych młodszych kolegów z historią powstania naszej konstytucji i zarysowali tło historyczne, w którym rozegrało się to ważne wydarzenie dla dziejów Polski. Ciekawą formą przybliżenia widzom obchodów tego święta, była krótka scenka, w której chłopcy wcielili się w rolę króla i posłów. Całość występu przeplatana była pieśniami historycznymi.