ZSS Żary

Maj 2014

ŻARY BIEGAJĄ...

W sobotę 24.05.2014 po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji Żary biegają organizowanej przez Zespół Szkół Samochodowych w Żarach. W akcji uczestniczyli przedstawiciele żarskich szkół, zakładów pracy. dystans jaki mieli do pokonania uczestnicy biegu wynosił 5 km. była świetna zabawa i sportowa rywalizacja.

DZIEŃ PATRONA 22.05.2014

Już po raz kolejny, 9 rok z rzędu obchodzimy Dzień Patrona w naszej szkole. Warto przypomnieć, że 20 maja 2005 r. zostało nadane imię naszej szkole- Marii Grzegorzewskiej- wielkiego pedagoga, humanisty, psychologa, twórczyni polskiej pedagogiki specjalnej.

Przez cały tydzień, w dniach od 19 do 22 maja klasy przygotowywały się do obchodów tego święta. Miały przydzielone zadania; przypomnienie, utrwalenie i zapoznanie się z życiorysem Marii Grzegorzewskiej, jej głównymi ideami i hasłami, którymi się w życiu kierowała, publikacjami oraz pracą pedagogiczno- wychowawczą na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Klasy starsze miały przygotowane zestawy pytań, na które miały napisać odpowiedzi. Uczniowie utrwalali a młodsze dzieci uczyły się słów hymnu naszej szkoły „ Nasza Patronka”. Wykonali gazetki o naszej patronce M. Grzegorzewskiej. Bardzo ważnym zadaniem było zaprojektowanie szkolnego placu zabaw naszych marzeń. Wszystkie klasy bardzo ciężko i wytrwale pracowały przez cały tydzień. W czwartek 22.05.2014 r. cała szkoła o 8:30 zebrała się przed budynkiem szkolnym- przed tablicą upamiętniającą nadanie imienia naszej szkole M. Grzegorzewskiej- gdzie odbył się uroczysty apel. Harcerze złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową, następnie pod kierunkiem p. Tomasza Fetzkiego ( autora słów i muzyki naszego hymnu szkoły) odśpiewała hymn szkoły „ Nasza Patronka”. W dalszej części apelu głos zabrała dyrektor szkoły p. Magdalena Gruca, która przypomniała uczniom, dlaczego Maria Grzegorzewska została naszą patronką, jej zasługi i wkład dla szkolnictwa specjalnego dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców. Następnie klasy przeszły na boisko i odbyła się tam prezentacja klas. Każda klasa omawiała wykonane zadania, starsze klasy odpowiadały na pytania oraz zostały przedstawione projekty szkolnego placu zabaw. Wszystkie prace wykonane były różnorodną techniką, były bardzo kolorowe i estetyczne. Wszystkimi plakatami zostały ozdobione korytarze szkolne.

Kolejnym punktem obchodów Dnia Patrona była niespodzianka, występ zespołu „3+2.” Byli to goście z Lipinek Łużyckich. Członkowie zespołu byli pięknie, kolorowo ubrani w cygańskie stroje. Wykonali piosenki, ballady cygańskie, piosenki biesiadne. Uczniowie, nauczyciele wspaniale się bawili przy cygańskich rytmach, tańczyli, pląsali z zespołem. Bisów nie było końca. Cała szkoła zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z zespołem. Pani dyrektor wręczyła członkom zespołu piekne upominki, które przygotowała M. Świerk. Zespół ten w tym roku zajął I miejsce w VII Powiatowym Festiwalu Piosenki Biesiadnej Lipinki Łużyckie 2014 r. Artyści obiecali nam, że jeszcze do nas przyjadą. Wszyscy pożegnaliśmy ich gorącymi brawami.

Na zakończenie obchodów Dnia Patrona odbył się mecz w zbijanego, uczniowie kontra nauczyciele. Grono pedagogiczne i uczniowie gorąco kibicowali zawodnikom, były transparenty „Chociaż często nie trafiamy, to drużynę fajna mamy!” i okrzyki „ My nie, my nie, my nigdy nie poddamy się...” Zespoły zagrały 2 rundy: I runda zakończyła się wygraną nauczycieli 16:4, II także wygraną nauczycieli 16:5. Uczniowie obiecali, że następny mecz to ich wygrana!!! Było dużo śmiechu i zapału do gry. Mecz rozegrany był zgodnie z regułami fair play.

Najlepszym zawodnikiem wśród uczniów był Daniel Klubów. Tak jak na sportowców przystało, po meczu zawodnicy uścisnęli sobie dłonie.

I tak oto tym miłym akcentem zakończył się kolejny Dzień Patrona w naszej szkole.

POZNAJMY SIĘ - POLSKO - NIEMIECKIE ZAJĘCIA INTEGRACYJNE

POZNAJMY SIĘ - polsko- niemieckie zajęcia integracyjne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym podopiecznych Stowarzyszenia „Serce za serce” w Żarach i Pro Auxilio Hilfe zur Hilfe e.V. w Weiβwasser.

16 maja 2014r. Stowarzyszeni Pro Auxilio Hilfe zur Hilfe e.V. w Weiβwasser , przeprowadziło zajęcia integracyjne, rozwijające umiejętności techniczne, sportowe grupy 20 uczniów klas Przysposabiających do pracy przy Zespole szkół Specjalnych w Żarach, zajęcia poprowadzili Niemieccy terapeuci, uczniowie uczestniczyli również w zwiedzaniu Weiβwasser. Był to dzień pełen wrażeń, serdeczności. Koordynatorami zadania ze strony Stowarzyszenia „ Serce za serce” jest p. Mirosława Świerk, ze strony niemieckiego Stowarzyszenia Pro Auxilio Hilfe zur Hilfe e.V. w Weiβwasser jest p. Simona Linke. Zadanie współfinansowane jest ze środków Urzędu Miasta w Żarach.

LUBUSKI MITYNG W JEŹDZIE KONNEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH ZIELONA GÓRA - PRZYLEP

14 maja 2014 r. w Zielonogórskim Klubie Jeździeckim w Przylepie odbył się Lubuski Mityng w Jeździe konnej, którego organizatorem był Zespół Szkół nr 1 w Zielonej Górze. W zawodach wzięło udział 5 drużyn. Naszą szkołę reprezentowali:

 • ŁUKASZ DRYGOWSKI,
 • ZUZANNA PIELUSZCZAK
 • KACPER MULAWA.
 • Braliśmy udział w dwóch konkurencjach, w których zawodnicy reprezentowali umiejętność prowadzenia konia podczas toru przeszkód w stępie oraz oceniana była postawa na koniu, zaś w sztafecie czas.

  W konkurencji bieg z przeszkodami zdobyliśmy następujące miejsca

 • Łukasz Drygowski - II miejsce
 • Mulawa Kacper - III miejsce
 • Zuzanna Pieluszczak - IV miejsce
 • W sztafecie:

 • Kacper Mulawa zajął I miejsce
 • Zuzanna Pieluszczk i Łukasz Drygowski zajęli II miejsce
 • Każda z drużyn oprócz pamiątkowych dyplomów i medali otrzymała grę planszową i słodycze. Zawody przyniosły zawodnikom wiele emocji i satysfakcji oraz zadowolenia z przyjazdu i uczestnictwa w zawodach.

  GRATULUJEMY!!!

  TEŻ POTRAFIĘ...

  W dniach 05-09 maja 2014 roku harcerze i część uczniów naszej szkoły wzięli udział w projekcie „Też potrafię - grupowe zajęcia wspierające i rozwijające osoby niepełnosprawne” w Załęczu Wielkim w Ośrodku harcerskim ,„Nadwarciański Gród”. Zajęcia były organizowane w ramach projektu Wydziału Nieprzetartego Szlaku Głównej Kwatery ZHP w Warszawie. Podczas pobytu w Załęczu uczestniczyliśmy we wspaniałych zajęciach plastycznych, technicznych, muzyczno-rytmicznych, ekologicznych i turystyczno- krajoznawczych. Czwartkowy dzień spędziliśmy na całodniowej wycieczce w Łodzi. Zwiedzaliśmy manufakturę, a w niej eksperymentarium oraz Muzeum Fabryki. W przerwie naszej wycieczki korzystaliśmy z posiłku w Mc Donaldzie. Nasza podróż odbywała się pociągiem i autobusami PKS-u. Wszyscy uczestnicy stwierdzili jednogłośnie, że wyjazd był bardzo udany, ciekawy i atrakcyjny.

  ŚWIĘTA MAJOWE

  W dniu 30 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony obchodom ŚWIĄT MAJOWYCH, który przygotowała i poprowadziła pani Magdalena Małecka. Tematem przewodnim była lekcja historii. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie wszyscy obejrzeliśmy "Lekcji historii" w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Największą niespodziankę sprawili zaproszeni goście, twórcy Konstytucji 3 Maja: Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski oraz Konstytucja. W te role wcielili się uczniowie klasy dla osób z autyzmem we wspaniałych strojach z tamtych czasów. Wszyscy występujący uczniowie otrzymali słodkie niespodzianki. Na zakończenie klasy starsze oglądnęły prezentację multimedialną na temat świąt majowych, przygotowaną specjalnie przez prowadzącą.