ZSS Żary

Październik 2013

AAC

WSZYSTKO O ZDROWIU

W dniu 29.10 2013r. uczennice klasy II PdP uczestniczyły w IV międzyszkolnym konkursie "Wszystko o zdrowiu" w Krośnie Odrzańskim. Konkurs miał na celu propagowanie wiedzy prozdrowotnej, kształcenie prawidłowych nawyków żywieniowych, promowanie aktywności fizycznej, doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nasze dziewczyny zaprezentowały się wzorowo.

SPOTKANIE Z KULTURĄ

Szlakiem historii Polski – wizyta na stalagu w Żaganiu

Uczniowie z koła „Spotkania z kulturą” uczestniczyli w wycieczce do Stalagu Luft 3. Wzięli udział w filmowej lekcji historii, oglądali eksponaty muzealne z II wojny światowej oraz zwiedzali zrekonstruowany barak 104 i słynny tunel Harry, którym uciekło z obozu 76 alianckich lotników.

Dzięki przewodnikowi uczniowie poznali całą historię wielkiej ucieczki.

 

Kinowy podwieczorek

Tego samego dnia uczestnicy wycieczki wybrali się również do kina do Zielonej Góry. Tam wszyscy z zapartym tchem śledzili losy niepełnosprawnego Mateusza. Film „Chce się żyć” oparty jest na prawdziwej historii. Mateusz, mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu, udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha.Po filmie uczniowie udali się na poczęstunek do Mc Donalda i szczęśliwie wrócili do swoich domów.

JESIENNA DEGUSTACJA

W dniu 25 października 2013 r. zorganizowaliśmy apel pt. " Jesienna degustacja" propagujący wśród dzieci i młodzieży naszej placówki znajomość warzyw i owoców sezonowych, sposobów ich przetwarzania, rozwijający ich sprawność manualną w zakresie posługiwania się sprzętem kulinarnym oraz wielozmysłowe rozpoznawanie warzyw i owoców.

Uczniowie klas przysposabiających do pracy pod kierunkiem opiekunek prowadzących projekt przygotowali pyszne racuchy z jabłkami dla całej szkoły, przygotowali tematyczne wystawki prezentujące dary z sadów, ogrodów i lasu jesiennego oraz ich przetwory i dekoracje.

Były wesołe konkursy z rozpoznawania smaków, zapachów, kształtów różnych warzyw i owoców. Młodsze dzieci układały puzzle tematyczne, natomiast bardziej sprawni uczniowie przygotowywali surówkę z marchewki i jabłek.

HARCERZE - SPOTKANIE INTEGRACYJNE

Dnia 24 października 2013 r harcerze 14 Drużyny Harcerskiej Turystyczna odwiedzili zaprzyjaźnioną drużynę Diabliki z Ośrodka dla Dzieci Głuchych i Niedosłyszących. Było to spotkanie, na którym wspólnie się bawiliśmy i częstowaliśmy słodkim poczęstunkiem. Wspominaliśmy realizację projektu 4 Pory Roku. Naszym przyjaciołom zostawiliśmy pamiątkowe długopisy z naszymi pozdrowieniami.

OLIMPIADY SPECJALNE - SULECHÓW

24 października w Sulechowie odbył się X Regionalny Turniej Olimpiad Specjalnych w Badmintona.Naszą szkołę reprezentowali: Robert Kozłowski, Grzegorz Staszczyk i Kacper Mulawa.

Po długich rozgrywkach II miejsce zdobył Kacper Mulawa.

Gratulujemy!

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

3 października odbył się apel „Bezpieczna droga do szkoły” z cyklu spotkań „Bezpieczny uczeń”. Opiekunowie SU wraz z uczniami przygotowali przedstawienie na temat bezpieczeństwa na drodze. Mottem spotkania były słowa „Bądźcie bezpieczni na drodze”. Były również wiersze, zagadki i konkursy. Scena świetlicy szkolnej przez chwilę stała się zatłoczoną od aut i przechodniów „ulicą”. Utrwalono znaczenie sygnalizacji świetlnej oraz podstawowych znaków drogowych. Gościem specjalnym był policjant, który opowiedział o światełkach odblaskowych, zadał dzieciom kilka pytań, a następnie wręczył notesy, długopisy i zakładki do książek za prawidłowe odpowiedzi. Dzieci wykazały się dużą znajomością zasad bezpieczeństwa, obiecały je przestrzegać i bezpiecznie pokonywać drogę do szkoły i do domu.

DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej to święto nie tylko nauczycieli, ale całej społeczności szkolnej. To dzień wyjątkowy, przepełniony życzeniami wytrwałości i cierpliwości do dalszej, nie zawsze łatwej pracy.

Aby uczcić ten dzień,uczniowie gimnazjum i PdP wraz z prowadzącą - p.Beatą Markulak przygotowali okolicznościowy apel. Prowadzący w sposób humorystyczny zapoznali widzów z charaktrystyką poszczególnych nauczycieli, a także przekazali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły najserdeczniejsze, z głębi serca płynące życzenia i podziękowania z okazji ich święta. Wesołą częścią apelu okazały się konkursy- nauczyciele kontra uczniowie, typu "Kto szybciej przebierze marynarkę?"," Kto zje pączka bez oblizywania? Całość przeplatana była utworami muzycznymi, w rytm których tańczył zespół "Ciacha", czyli chłopcy z klasy I-III PdP. Uczniowie klas I - II a PdP wręczyli nauczycielom przygotowane przez siebie drobne prezenty - zawieszki na klucze.

Apel zakończyły ciepłe słowa pani dyrektor Magdaleny Grucy, która podziękowała uczniom i prowadzącej za przygotowanie przedstawienia.

V REGIONALNY TURNIEJ OLIMPIAD SPECJALNYCH W BOWLINGU

10 października 2013 roku kręgielnia „ Hayduk” w Żarach była areną V Regionalnego Turnieju Olimpiad Specjalnych w Bowlingu. Organizatorami Turnieju z ramienia ZSS w Żarach były Panie: Ewa Kowalska, Agnieszka Dębowiak - Michalska, Marzena Łabuda. W zawodach wzięło udział 57 zawodników reprezentujących 19 ośrodków. Rozdano 20 kompletów medali w konkurencjach indywidualnych i drużynowych.

W konkurencji indywidualnej chłopców po rzutach z dwóch serii:

I miejsce zdobył Grzegorz Staszczyk – 93 pkt - Zespół Szkół Specjalnych w Żarach

II miejsce Marcin Podsiadło – 76 pkt - ZSS Krosno Odrzańskie

III miejsce Robert Kozłowski – 65 pkt - Zespół Szkół Specjalnych w Żarach

W konkurencji drużynowej triumfowali gospodarze (drużyna w składzie: Grzegorz Staszczyk, Kacper Mulawa, Robert Kozłowski)

Organizatorzy składają szczególne podziękowania sponsorom, którzy swoją hojnością sprawili, że radość uczestników zawodów była jeszcze większa:

 • Firma DE ROOY POLAND- Państwa Ernst i Kornelia Klein
 • Starostwo Powiatowe w Żarach
 • Piekarnia Państwa Eugeniusza i Anny Ślawskich w Lipinkach Łużyckich
 • Stowarzyszenie „ Serce za Serce” działające przy ZSS w Żarach pod kierunkiem Mirosławy Świerk
 •  

   

   

   

   

  WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

  9 października odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Sala wyborcza znajdowała się w świetlicy szkolnej, a nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwało jury: Basia Wasyluk i Justyna Kominek oraz opiekunowie SU. W głosowaniu wzięło udział 58 uczniów naszej szkoły. Dokonali oni wyboru spośród 15 kandydatów.

  Najlepszą okazała się Krysia Kurowska (18 głosów) i to ona będzie pełniła funkcję przewodniczącej SU. Jej zastępcami zostali: Dominika Skupień (8 głosów) i Robert Kozłowski (7 głosów). Członkami tego zespołu będą również: Zuzanna Pieluszczak, Ela Witczak i Marta Łoś.

  Gratulujemy