ZSS Żary

Październik

Las to życie - chrońmy je

21 października 2011r. nasza szkoła włączyła się w akcję „Las to życie-chrońmy je” ogłoszonej przez fundację Nasza Ziemia, Fundację Sprzątanie Świata.

Przedstawiciele samorządności szkolnej 21 października zasadzili drzewko na terenie placówki. Pamiętamy bowiem, że lasy, całe środowisko naturalne człowieka jest zagrożone rozwojem cywilizacji i złą działalnością ludzi.

Wizyta w Multikinie

20 października członkowie koła „Spotkań z kulturą” oraz część uczniów naszej szkoły wyjechali do Multikina do Zielonej Góry na film „Giganci ze stali”.

Jackman – główny bohater - odegrał rolę nieugiętego mężczyzny, który razem z synem Maxem odkrył świat ekscytującego robot-boksu w blasku fleszy i w cieniu podziemnych walk. Ten dwuosobowy team wraz z królem ringu – gigantem Atomem stanęli przed możliwością walki o splendor i sławę przeciw niepokonanemu dotąd mistrzowi. Mieli tylko jedyną szansę, by wspiąć się na szczyt!

I ……
Okazało się, że film był dla każdego.
Boks i roboty podobały się chłopakom, główny bohater filmu, Hugh Jackman – dziewczynom.

III Miting Olimpiad Specjalnych BOWLING

13 października 2011 roku w kręgielni „ Pod Papugami” w Żarach został zorganizowany III Regionalny Miting Olimpiad Specjalnych w Bowlingu.

Celem imprezy było:

 • Rozpowszechnianie idei Olimpiad Specjalnych w regionie i integracja ze środowiskiem
 • Popularyzacja bowlingu jako gry sportowej w placówkach specjalnych
 • Podsumowanie efektów szkoleniowych uzyskanych w czasie treningów i zajęć sportowych

W Mityngu wzięło udział 42 zawodników reprezentujących 14 ośrodków: ZSS Krosno Odrzańskie, SOSW Lubsko, DPS Miłowice, SOSW Nowa Sól, DPS Rokitno nr38 i nr 58, SOSW Sulechów, SOSW Świebodzin, SOSW Wschowa, ZSS Zielona Góra i OTZ Zielona Góra, SOSW Żagań i DPS Międzyrzecz.

Podczas ceremonii otwarcia wystąpił zespół taneczny „Steperki” z Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach pod kierunkiem Ewy Kowalskiej i Anny Marciniszyn.

Imprezę uświetnili obecnością zaproszeni goście w osobach:

 • Alfred Owoc- Prezes Oddziału Lubuskiego Olimpiad Specjalnych -Polska
 • Mariusz Kubicki –Dyrektor Regionalny Olimpiad Specjalnych Oddziału Lubuskiego
 • Zdzisław Martyniuk- Prezes Lubuskiego Zarządu Okręgowego PCK w Zielonej Górze
 • Danuta Madej – v-ce Starosta Powiatu Żarskiego
 • Edward Łyba – Zastępca Burmistrza
 • Patryk Faliński – Zastępca Burmistrza
 • Izabela Szerszeń- przedstawiciel firmy DE ROOY POLAND z Żar
 • Leszek Mrożek – Naczelnik Wydziału Oświaty przy Starostwie Powiatowym w Żarach
 • Grażyna Bossy – Przewodnicząca Rady Rodziców ZSS w Żarach

Zawody zostały przeprowadzone w grach drużynowych :

 • I miejsce zajęła drużyna z ZSS z Żar w składzie: Grzegorz Staszczyk, Łukasz Kuczak i Adrian Buławski
 • II miejsce SOSW Lubsko
 • III miejsce ZSS Zielona Góra

oraz zostali wyłonieni zawodnicy z największą ilością punktów po rzutach z trzech serii w kategorii chłopców i dziewcząt:

 • I- miejsce zdobył - Staszczyk Grzegorz 346 pkt. Zespół Szkół Specjalnych w Żarach
 • II- miejsce Malicki Maciej 332pkt. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Lubsku
 • III- miejsce Kuczak Łukasz 256 pkt. Zespół Szkół Specjalnych w Żarach

w kategorii dziewcząt:

 • I miejsce Maćków Marta 170 pkt. Ośrodek Terapii Zajęciowej z Zielonej Góry
 • II miejsce Prus Agnieszka 155 pkt. Ośrodek Terapii zajęciowej z Zielonej Góry
 • III miejsce Gagat Aleksandra 146 pkt. Zespół Szkół Specjalnych z Krosna Odrzańskiego

GRATULUJEMY WSZYSTKIM ZAWODNIKOM!

 

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem i aprobatą wśród uczestników i opiekunów. Każda drużyna otrzymała za uczestnictwo pamiątkowe dyplomy, upominki i puchary.

Organizatorami Mityngu z ramienia ZSS w Żarach byli: Ewa Kowalska, Anna Marciniszyn, Kamila Bryjak.

W trakcie trwania zawodów opiekę nad zawodnikami pełnili wolontariusze z Zespołu Szkół Samochodowych pod czujnym okiem kierownik pani Urszuli Mroczek: Estera Sztogryn, Sylwia Krawiec, Śliwka Patryk, Wojciech Ogrodziński, Urszula Strojna, Kamila Wińska, Malwina Bednarek, Robert Fall, Mateusz Maszkowski, Damian Szczepański, Patrycja Kazmierczak, Marlena Padło, Piotr Witka, Dawid Raczewski, Mateusz Filipiuk, Krzysztof Deptuła.

Organizatorzy składają podziękowania Dyrekcji Szkoły oraz wszystkim nauczycielom za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu zawodów.

Szczególne podziękowania kierują w stronę sponsorów, którzy swoją hojnością sprawili, że radość uczestników zawodów była jeszcze większa:

 • Firmie DE ROOY POLAND –Państwu Ernstowi i Cornelii Klein
 • Starostwu Powiatowemu w Żarach
 • Piekarni Państwa Eugeniusza i Anny Ślawskich w Lipinkach Łużyckich

DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

12 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbył się uroczysty apel poświęcony wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Dzieci z klas młodszych i starsze ich koleżanki i koledzy przedstawili ciekawy i bardzo wesoły program artystyczny przeplatany śpiewanymi piosenkami o nauczycielach i pracownikach szkoły. Występujący jak i pozostali uczniowie szkoły przyszli w tym dniu w galowych strojach. Również nasi nauczyciele i inni pracownicy szkoły ubrani byli jakoś inaczej… odświętnie, elegancko. Najbardziej super wyglądali panowie. Ku zaskoczeniu wszystkich, w tym dniu panowie byli w garniturach! Uczniowie z klasy PdP pani Mirki wręczyli własnoręcznie wykonane upominki.
Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy zdrowia, cierpliwości, aby każdy dzień przynosił Wam tylko te dobre i szczęśliwe chwile.

WYBORY SZKOLNE

7 października 2011r. odbyły się w naszej szkole demokratyczne wybory zorganizowane przez samorządność szkolną i koło „Spotkania z kulturą”.

Uczniowie zadecydowali, kto ma reprezentować nasz zespół w uroczystościach szkolnych, przedstawieniach.

Po podliczeniu głosów wyłoniono następujące osoby:

Przewodniczący społeczności szkolnej - ŁUKASZ KUCZAK

Zastępca przewodniczącego - JUSTYNA HOPPA

Członkowie:

 • DAREK PAWLUKIEWICZ
 •   ELA MARKOWSKA
 • DAMIAN GRZEŚKÓW

21 października przedstawiciele samorządności szkolnej złożyli uroczyste zaprzysiężenie

A teraz zabieramy się do pracy!!!!!!!!!

Kandydaci wg otrzymanej liczby głosów:

 1. Łukasz Kuczak - 13 głosów
 2. Justyna Hoppa - 8
 3. Darek Pawlukiewicz - 6
 4. Ela Markowska - 5
  Damian Grześków - 5
 5. Marta Matejkowska - 4
  Klaudia Banaszek - 4
 6. Patryk Witczak - 3
  Adrian Buławski - 3
 7. Grzegorz Staszczyk - 2
  Agnieszka Opanaszczuk - 2
 8. Monika Witczak - 1

 

Zlot Nieprzetartego Szlaku w Świbnej 06-08października 2011

Zlot drużyn Nieprzetartego Szlaku odbył się w terminie 6-8 października 2011. Zlotowy czwartek rozpoczęliśmy od apelu otwierającego kolejny Zlot Drużyn Nieprzetartego Szlaku. Doczekaliśmy kolacji i wyruszyliśmy do lasu na nocny bieg za światłem, który zakończyliśmy świecowiskiem opowiadającym o naszych drużynach Nieprzetartego Szlaku.

Piątek spędziliśmy do obiadu w Żaganiu. Zwiedziliśmy muzeum jeńców wojennych na stalagu oraz poznaliśmy pałac żagański od środka wraz ze wszystkimi komnatami oraz galerią dobrego diabła. Obiad jedliśmy w żagańskiej restauracji. Po powrocie do Świbnej był program „Moja pasja”, który przygotowała każda z drużyn. Po kolacji była szalenie oczekiwana dyskoteka.

Sobota była smutna – trzeba było wracać do domu. Niejedna łezka popłynęła po policzku. Ah, tylu chłopaków trzeba było zostawić. Potem apel, sprzątanie pokoi i około 12 - tej zawitaliśmy w naszych domowych drzwiach.

„XI Spotkania Artystyczne” pod hasłem przewodnim „W zdrowy ciele zdrowy duch”

Dnia 5 października 2011r w Szprotawskim Domu Kultury odbyła się jubileuszowa impreza artystyczna dla osób niepełnosprawnych „XI Spotkania Artystyczne” pod hasłem przewodnim „W zdrowy ciele zdrowy duch”. Naszą szkołę reprezentował zespół „ Steperki” w składzie: Agnieszka Opanaszczuk, Daria Zawora, Justyna Hoppa, Monika Witczak, Ela Markowska pod kierunkiem Ewy Kowalskiej, Anny Marciniszyn i Kamili Bryjak. Zespół zaprezentował krótką gimnastykę połączoną z układem tanecznym na stepie pt. „ Pobudka. Poranna gimnastyka” do muzyki M. Rodowicz i Pitbulla.

Występ bardzo spodobał się publiczności i otrzymał ogromne oklaski. Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Celem j imprezy była prezentacja dokonań artystycznych, umożliwienie dzieciom i młodzieży odkrywania tajników aktorstwa poprzez występy na scenie, integracja ze środowiskiem osób pełnosprawnych, propagowanie ruchu, sportu i zdrowego stylu życia oraz wypoczynku na świeżym powietrzu.