ZSS Żary

Wrzesień 2012

 

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA


15 września członkowie koła „Spotkania z kulturą” z Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach wybrali się na autokarową wycieczkę do wrocławskiego ZOO. W radosnych nastrojach ruszyli, by oglądać żywe egzotyczne zwierzęta.
Odwiedzili zebry, żyrafy, kangury i słonie, lemury. Podziwiali drapieżniki i zwiedzili ptaszarnię, wyglądającą jak tropikalna dżungla. Niezwykle magicznym miejscem okazała się motylarnia, w której kolorowe i bajeczne motylki fruwały nad ich głowami, siadały na kwiatach. Inną wielką atrakcją była wizyta na otwartym zwierzęcym dziedzińcu.Tam uczniowie głaskali i karmili kucyki, kozy i owce.
W letnim barze zajadali frytki, kiełbaski i gorące zapiekanki. Na ochłodę zaś były wspaniałe lody.
Po wizycie we wrocławskim ZOO odwiedzili również Panoramę Racławicką i Muzeum Narodowe.
W Panoramie Racławickiej uczniowie podziwiali relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej – malowidło przedstawiające bitwę pod Racławicami pod wodzą Tadeusza Kościuszki.
W Muzeum Narodowym zwiedzający obejrzeli wystawę sztuki śląskiej z XII-XVI w. oraz polskiej do wieku XIX i współczesnej. Jedna z sal poświęcona była obrazom Jana Matejki.
Nigdy jeszcze do tej pory uczniowie nie podziwiali tak niezwykłych historycznie miejsc.
W drodze powrotnej autobus zajechał do Mc Donalda na poczęstunek.
Wycieczka była wspaniała, a dzieci zachwycone.

Dziękujemy Fundacji PKO za pomoc finansową!
Cieszymy się, że są wśród nas ludzie o wielkim i dobrym sercu!

Wielkie sprzątanie szkolnego boiska

14 września odbył się w naszej szkole apel z okazji ogólnopolskiej akcji „Sprzątania świata”, która w tym roku przebiegała pod hasłem: „Kocham, lubię, szanuję…..Nie śmiecę”. Klasy zaprezentowały plakaty, wiersze i piosenki. Był też pokaz mody. Zadanie trudne, ponieważ strój „szyto na gorąco”. Okazało się jednak, że w naszej szkole pracują prawdziwi projektanci mody! Dla uczniów przygotowano również krzyżówki i testy. Oczywiście, wszystkie hasło rozwiązane zostały poprawnie. Aby nie zamęczać tylko i wyłącznie umysłów naszych uczniów, w drugiej części spotkania odbyły się zawody sportowe: slalom z kubkiem wody przez przeszkody oraz wrzucanie do kosza pogiętych w kule gazet. Na koniec imprezy była segregacja śmieci do odpowiednich worków i wielkie sprzątanie szkolnego boiska, które w tym dniu było wyjątkowo zanieczyszczone butelkami, papierami i puszkami. Kto tak rozrzucił odpady przed szkołą? Brzuszki puste? Czas na grilla – ta przyjemność czekała na wszystkich po ciężkim dniu pracy!!!!

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

Minął czas wakacji, dni wielu wrażeń i wypoczynku. 3 września 2012 r. w naszej szkole, odśpiewaniem Hymnu Państwowego, odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013. Dyrektor szkoły pani Magdalena Gruca powitała całą społeczność szkolną, rodziców, przedstawicieli Rady Rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Szczególnie serdecznie powitała nowych uczniów, którzy w tym roku po raz pierwszy rozpoczynają naukę w naszej szkole. Z tej okazji wszyscy otrzymali drobne upominki. Następnie pani wice dyrektor Arletta Majda przedstawiła wychowawców poszczególnych klas, którzy wraz ze swymi podopiecznymi udali się do sal na krótkie spotkanie.

Zgodnie z przesłaniem pani Krystyna Szumilas, Minister Edukacji Narodowej, aby nowy rok szkolny był „Rokiem Bezpiecznej Szkoły”, postarajmy się wszyscy, aby w naszej szkole było bezpiecznie, aby każdy znalazł w niej swoje miejsce do nauki, odpoczynku, zabawy w poczuciu pełnej akceptacji, wzajemnego szacunku i zrozumienia.