ZSS Żary

Wrzesień 2013

DZIEŃ CHŁOPAKA

OLIMPIADY SPECJALNE - NOWA SÓL

W czwartek 30 września na Przystani Kajakowej w Nowej Soli odbyły się Regionalne Regaty Kajakowe w ramach Olimpiad Specjalnych.

Uczestnicy zmierzyli się zarówno na kajakach jak i na smoczych łodziach. W wyścigu smoczych łodzi uczniowie pokonali swoich opiekunów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Grzegorz Staszczyk, Kacper Mulawa i Robert Kozłowski.

Na kajakach drużynowo zdobyliśmy III miejsce - G. Staszczyk i R. Kozłowski.

Indywidualnie:

 • I miejsce - G. Staszczyk,
 • I miejsce - R. Kozłowski.
 • IV miejsce - K. Mulawa.
 • Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  ZDROWE ŚNIADANIE DLA SZKOŁY

  W dniu 26 września w naszej szkole odbyły się pierwsze zajęcia integracyjne w ramach realizowanego w roku szkolnym 2013/2014 projektu innowacyjnego „Kuchnia Kuchcikowa zdrowa i kolorowa”. Projekt ten zakłada szeroką integrację młodzieży klas najstarszych ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy i dzieci z młodszych klas upośledzonych umysłowo w różnym stopniu ( od stopnia lekkiego- klasa I-III do znacznego wraz ze sprzężeniami oraz osób z autyzmem) w ramach działań kulinarnych promujących zdrowe odżywianie i przy tym wesołą zabawę podczas przygotowywania różnych potraw.

  Projekt ten opracowany przez panie mgr Barbarę Górę i mgr Mirosławę Świerk został dofinansowany z akcji charytatywnej TVP „REKLAMA DZIECIOM 2012” w kwocie 15.000 zł z przeznaczeniem na zakup potrzebnego szkole sprzętu i wyposażenia gastronomicznego.

  Pierwszym przedsięwzięciem naszego projektu było zorganizowanie i przeprowadzenie 26 września 2013 r. pod kierunkiem B.Góry, M. Świerk i A. Bujalskej kulinarnego apelu propagującego wśród dzieci i młodzieży naszej szkoły zasad zdrowego odżywiania oraz przygotowywania zdrowych i kolorowych przekąsek. Uczniowie klas młodszych zaprezentowali przyniesione na apel zdrowe i kolorowe przekąski do szkoły, a podczas jego przebiegu poznały zasady zdrowego odżywiania, przygotowywały z pomocą starszych rówieśników z klas przysposabiających do pracy oraz swoich wychowawczyń zdrowe kanapki na II śniadanie. Oceny estetycznej i higienicznej wykonanych kanapek dokonało jury w składzie: pani dyrektor M. Gruca, pani pedagog A. Urbanowicz i pani pielęgniarka M. Sieradzka. Kanapki wszystkich dzieci zostały bardzo wysoko ocenione, a dowodem zdobytych umiejętności kulinarnych było wręczenie specjalnych certyfikatów przez panią dyrektor.

  Na zakończenie z pełnymi brzuszkami i w wesołych humorach wszyscy razem odśpiewali piosenkę pt. „Zdrowe śniadanko” ( autorstwa pani B.Góry do melodii „Kolorowe jarmarki”). Kolejne zadanie już za miesiąc – „Jesienna degustacja”

  SPRZĄTANIE ŚWIATA

  WIZYTA GOŚCI Z WEISSWASSER

  19 września 2013r do szkoły na zaproszenie szkolnego stowarzyszenia Serce a serce przyjechali goście z Niemiec - Weisswasser. Przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą osobą niepełnosprawnym chcą nawiązać współpracę z naszą szkołą, zapoznali się z działalnością szkoły, potrzebami naszych uczniów, metodami pracy z uczniem niepełnosprawnym intelektualnie. W wizycie uczestniczył w-ce burmistrz Żar Edward Łyba. Oraz dziennikarze z telewizji regionalnej. Mamy nadzieję że wizyta niemieckich gości zaowocuje wieloletnią współpracą.

  UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA - ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014