EEG

EEG

Metoda EEG – Biofeedback pozwala na ustalenie harmonii czynności fal mózgowych na zasadzie bioregulacji i samouczenia się mózgu forma treningową wideozabawy. Metodę stosuje się w leczeniu wielu problemów medycznych.

Treningi sa szczególnie zalecane:

  • Dla osób z problemami psychologicznymi (dysleksja, dysgrafia, leki, zaburzenia zachowania, zaburzenia snu, problemy z koncentracją zaburzenia samooceny ADHD, ADD),
  • W zaburzeniach psychosomatycznych (stanach paniki, depresji, terapii uzależnienia, alergii, bólach przewlekłych głowy, tikach, padaczkach, autyzmie i innych).
  • Dla osób, którym towarzyszy wysoki poziom stresu
  • Dla dorosłych i dzieci uczących się intensywnie.

Przebieg treningu:

Dwie elektrody przyklejone do głowy rejestrują fale mózgowe, które wzmacniane przez komputer, który przetwarza dalej sygnał i zapewnia sprzężenie zwrotne. Fale są jednocześnie analizowane przez neurotreapeutę. Sprzężenie zwrotne jest informacja o tym , jakie fale mózgowe przeważają w danej chwili. Przebieg właściwych fal mózgowych, przepisany graficznie pod postacią wideogry, obserwuje trenowany na swoim monitorze. Grę kieruje tylko za pomocą własnego mózgu bez klawiatury czy joistika. Kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, otrzymujemy nagrodę w postaci punktów, gra się udaje. Przy wzroście aktywności niepożądanych pasm, sukces w grze zanika. Mózg stopniowo reaguje na motywacyjne wskazówki proponowane przez neuroterapeutę w postaci nagrody za dobre wyniki gry. W ten sposób mózg sam rozwija proces uczenia się nowych, bardziej odpowiednich częstotliwości fal mózgowych.

Prawidłowe zakresy częstotliwości dziecka czy dorosłego, które można wytrenować, określane są na podstawie wiedzy naukowej w zależności od wieku, stanu świadomosci i rodzaju wysiłku psychicznego trenowanego.

Metoda jest skuteczna w 85-95% przypadków, w zależności od stopnia złożoności problemu. Zaleca się ok. 60 seansów. Każdy z nich trwa od 10 do 45 minut.

Zespół Szkół Specjalnych
im. Marii Grzegorzewskiej
w Żarach

ul. Spokojna 2, 68-200 Żary

tel./fax (68) 470 6497
adres: www.zss-zary.pl
e-mail: szkola@zss-zary.pl

Promocja szkoły: szkolapromocja@zss-zary.pl

Anonimowa skrzynka na sygnały
Rzecznik Praw Obywatelskich

    * Pola obowiązkowe.